sipka

Slovenská republika

 

Ťažké vozíky od Linde ponúkajú vodičovi 245° výhľad

Rotačná kabína na Linde H120 – roadshow – Bratislava 14.10.2013

Spoločnosť Linde MaterialHandling predstavila ako prvá na svete rotačnú kabínu na ťažkých vozíkoch. Táto inovácia výrazne znižuje fyzickú záťaž vodiča vysokozdvižného vozíka a tým, že poskytuje neobmedzený výhľad na priestor pred vozíkom, redukuje tiež riziko nehôd.

Vodiči vysokozdvižných vozíkov sú každý deň vystavovaní vysokej fyzickej záťaži. Pri preprave objemných nákladov, ktoré obmedzujú výhľad vpred, musia z bezpečnostných dôvodov jazdiť v opačnom smere, t.j. cúvať. To znamená, že sa musia otočiť, aby videli kam idú. Týmto častým otáčaním a vykrúcaním sa veľmi zaťažujú chrbticu a môžu trpieť jej bolesťami alebo si dokonca spôsobiť jej trvalé poškodenie.

Spoločnosť Linde Material Handling našla teraz riešenie tohto problému: prvú na svete rotačnú kabínu na ťažkých vozíkoch. Namiesto otáčania tela môžu teraz vodiči otáčať celé svoje pracovisko o 180 stupňov doľava a 65 stupňov doprava, čo znamená, že majú aj náklad aj smer jazdy vždy pod dohľadom.

Linde MH poverila spoločnosť NeumaierIndustry, jedného z partnerov, čo sa týka výroby vysokozdvižných vozíkov, vyvinúť rotačnú kabínu. Je k dispozícii pre ťažké vozíky s nosnosťou10 až 32 ton, t.j. pre vozíky Linde typového radu H100 až H180 a H180 až H320. Je o 600 mm vyššia ako štandardná kabína. V závislosti od smeru jazdy môže vodič otáčať pracovisko pomocou polohového prepínača alebo plynule pomocou joysticku.

Podľa štúdie Berufsgenossenschaft Handelund Warendistribution (nemecká inštitúcia pre úrazové poistenie v obchodno-distribučnom odvetví -BGHW), ak sa pracovisko vodiča môže otáčať o 90 stupňov, čo je možné pri vysokozdvižných vozíkoch Linde s nosnosťou od dvoch do osem ton, fyzická záťaž vodiča sa znižuje o 60%. Rotačná kabína, ktorá sa otáča až o 180 stupňov redukuje stupeň záťaže ešte viac. "Predpokladáme, že rotačná kabína znižuje fyzickú záťaž chrbtice vodiča vysokozdvižného vozíka až o 90%", hovorí Bernd Neumaier z Neumaier Industry. Tým sa predchádza trvalým poškodeniam chrbtice, čo samozrejme znižuje práceneschopnosťvodičov kvôli problémom s chrbticou a následne zvyšuje produktivitu.

Vozíky s rotačnými kabínami tiež výrazne redukujú riziko nehôd, ktoré sa vyskytujú na pracovisku, keďže výhľad vodiča nie je obmedzovaný nákladom a tiež priestor v smere jazdy vždy zostáva na dohľad. To znamená, že vodiči môžu včas rozpoznať všetky kritické situácie a môžu hneď reagovať. Použitím vozíka s rotačnou kabínou sa dátiež vyhnúť nehodám, ktoré sú spôsobené limitovanými manévrovacími schopnosťami vozíka.


Ovládanie rotačnej kabíny je jednoduché a trvá len krátko, kým si na ňu vodič zvykne.

Pri príležitosti uvedenia rotačnej kabíny na ťažkých vozíkoch na trh organizuje spoločnosť Linde Materia lHandling roadshow s vozíkom Linde H 120/600 samozrejme s rotačnou kabínou. Na Slovensku bude vozík predstavený 14.10.2013 v Bratislave, kde budú naživo prezentované možnosti, výhody a používanie rotačnej kabíny.
V prípade záujmu zúčastniť sa roadshow neváhajte kontaktovať spoločnosť Linde MaterialHandling Slovenská republika s.r.o.,  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 

Rotačná kabína na Linde H120

 

Rotačná kabína na Linde H120

 

Rotačná kabína na Linde H120